Jak vyklidit byt?

Máte v plánu stěhování a potřebujete vyklidit svůj byt? Nebo jste se rozhodli pro kompletní rekonstrukci a před tím, než s ní začnete, potřebujete dostat vše z bytu pryč? Ať už jste se rozhodli pro kteroukoliv z těchto možností, postup je téměř stejný. Naše tipy budou směřovat k vyklizení bytu před rekonstrukcí, avšak využijete je i při stěhování. Víte ale, jak vyklidit byt tak, aby to bylo co nejefektivnější a nejrychlejší?

Protřiďte všechny své věci

Ještě před tím, než se rozhodnete veškerý svůj majetek přestěhovat na místo, kde bude čekat na svůj návrat do bytu, měli byste zkontrolovat, co v bytě vůbec máte. I když se to může na první pohled zdát jako zbytečnost, při důkladném protřídění osobních věcí, ale i zařízení (dekorací, dokumentů apod.) zjistíte, kolik věcí vlastně vůbec nepotřebujete. Do zrekonstruovaného se vám pak bude vracet hned lépe. Proto se chopte krabic, do nichž budete balit to, co si budete chtít ponechat. Jinam zase odkládejte to, co budete chtít vyhodit. Občas je lepší zbavit se všeho nepotřebného, aby se náš nový domov ihned nezaplnil zbytečnostmi. Někdy není od věci vyměnit po rekonstrukci i starý nábytek za nový.

Jak vyklidit byt? Postarejte se o odvoz odpadu

Pokud se rozhodnete vzít vyklizení bytu opravdu poctivě, nejspíš budete mít spoustu odpadu, kterého se budete chtít zbavit. Nikdy však tento odpad neházejte na jednu hromadu, stejně byste ji museli roztřídit. Místo toho myslete i trochu na své prostředí a odpad třiďte již při vyklízení. Můžete si vytvořit několik skupin, do nichž nepotřebné věci roztřídíte. A to: oblečení, nábytek, elektrospotřebiče, koberce a staré podlahové krytiny, stavební suť, vybavení do kuchyně, hračky a jiné.

Vzhledem k tomu, že budete mít svůj majetek určený k likvidaci hezky roztříděný, nemusíte se ho zbavovat stejným způsobem. Určitě se i u vás najde spousta věcí, které mohou posloužit potřebným. Například hračky i oblečení můžete roztřídit do kontejnerů, které najdete v současnosti i v těch nejmenších obcích. Starý nábytek a další rozměrné věci zavezte do sběrného dvora. Pokud je ale nábytek v opravdu hezkém stavu, jen se vám již nehodí, můžete jej prodat přes inzerát. Další možností je darování za to, že si věci někdo odveze sám. Jde o dobrý způsob, jak se zbavit toho, co již nepotřebujeme, aniž bychom tyto předměty museli někam vozit.

Co se týče odpadu a suti, je nejvhodnější možností přistavení kontejneru, do kterého můžete vše naházet a nechat vyvézt do sběrného dvora. Zde však počítejte s tím, že budete muset zaplatit.

Kam všechno zařízení dočasně přestěhujete?

Pokud jste se zbavili všeho odpadu, jistě vám stále zbývá dostatek věcí, které si chcete ponechat. U těch si musíte zajistit prostor, kde budete svůj majetek moct skladovat do doby, než bude rekonstrukce hotova. V některých případech vám mohou pomoci příbuzní, jindy si můžete věci nechat v garáži či ve sklepě.

Uzavřete všechny přívody energie

Protože bude váš byt po nějakou dobu neobývaný, měli byste se snažit předejít pravděpodobným nehodám. To znamená, že byste měli uzavřít přívod energií do bytu – plynu a elektřiny. Co se týče vody, zde zvažte roční období rekonstrukce. Jestliže byste uzavřeli přívod vody v zimě, mohlo by dojít k zamrzání trubek, což by znamenalo potíže. To však neplatí o panelových domech.