Vyklizení bytu po zemřelém

Smrt je nepříliš příjemnou a velmi tragickou událostí pro každého z nás. Bohužel, jde o přirozenou součást lidského života. I proto je důležité, když už taková smutná situace nastane, držet zbytek rodiny pohromadě a zajistit všechny potřebné kroky, kam patří i vyklizení bytu po zemřelém. Víte ale, co o takovém vyklizení říká legislativa? A víte, jak při vyklizení bytu po zemřelém postupovat?

Co říká legislativa

Jestliže byl byt zemřelého v jeho vlastnictví, není třeba řešit téměř nic. Jestliže ale byl zemřelý v nájmu, padá povinnost na vyklizení bytu dědicům tohoto majetku. V případě, že se dědicové k vyklizení bytu po zemřelém nemají, je pronajímatel oprávněn domáhat se vyklizení za pomoci soudní žaloby. Ně vždy je však známo, kdo je dědicem. V tomto případě, když se situace nezmění ani do půl roku po smrti majitele věcí, má pronajímatel plné právo byt vyklidit, jelikož lze nájem považovat za ukončený. V případě, že si dědic věci nevyzvedne ani tehdy, může je pronajímatel prodat. A to je opravdová škoda. Proto se snažte tento nepříjemný, avšak důležitý úkon, jakým vyklizení bytu po zemřelém je, vykonat co nejdříve.

Věci si proberte nejprve vy sami

Procházet se majetkem zemřelého, kterého jsme měli rádi, je vždy velmi bolestivé. Bohužel jde ale o nutnost, kterou musíme udělat. Svých povinností se totiž nijak nezbavíme. Ze všeho nejdříve by měli pozůstalí přijít do bytu a věci si projít osobně. V případě, že vám pomůže s vyklízením pozůstalosti firma, všechen majetek se zlikviduje. Personál neví, že jste si chtěli něco nechat. Obzvlášť, když ani vy sami nevíte, co přesně. Je velká šance, že v bytě najdete něco, k čemu máme osobní vztah. Něco, co vám zesnulého připomíná a chcete si tak danou věc nechat. Některé věci však chtít nebudete, na druhou stranu bude škoda je likvidovat. Například knihy můžete dát do antikvariátu, oblečení na charitu.

Pomoci vám může i Super stěhovák

Protože se s vyklízením pozůstalosti spojuje potřeba vyklidit kompletně celý objekt, je dost možné, že na to sami nebudete mít nejen chuť, ale třeba i čas či možnosti. V takových případech si můžete najmout pomoc profesionálů. Naše firma, Super stěhovák, vám pomůže vždy, když nebudete na stěhování či vyklizení bytu po zemřelém stačit sami. Náš personál vám všechen nepotřebný majetek naloží, odveze, ale postará se i o jeho likvidaci. A vy tak můžete byt používat nadále, jestliže je v osobním vlastnictví, a uchovat si tak příjemnou vzpomínku na své nejbližší tím, že jejich domovu vdechnete nový život.