Renovace parket a dřevěných podlah

Parkety jsou mnohem efektivnější a pevnější než všechny ostatní, i ty nejmodernější materiály pro podlahu, ale jsou také nejnáročnější z hlediska údržby a oprav. Parketová podlaha je celý systém, který vyžaduje důkladnou přípravu nejen před instalací, pečlivou údržbu během provozu a důkladnou metodickou opravu. Parketovou podlahu můžeme opravit i vlastními silami, ale to jen v případě, že již s tím máme zkušenosti a troufneme si tak i do náročnější renovace parket.

Renovace parket a její postup

Dokonce i dobře položená a hladce leštěná parketová podlaha časem ztrácí svůj vzhled a to díky fyzikálním, chemickým a mechanickým účinkům. Během užívání podlahy se jednotlivé dílce mohou oddělit, popraskat nebo při neustálé změně teplotního režimu začnou vrzat, což je určitě velmi nepříjemné. Každá oprava nebo renovace parket tak vyžaduje strategii práce, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku. Na žádné s operací, které se budou provádět v rámci renovace podlahy bychom jistě neměli šetřit. Rozsah poškození parketové podlahy nám pomůže určit technik profesionální odborné firmy, která má tyto služby v popisu práce.

renovace parket a dřevěných podlah
Jako první musíme odstranit starý nátěr a lak, nečistoty na povrchu parket a dostaneme tak čistý povrch, se kterým se dá provést další nutná úprava. K tomu slouží samozřejmě strojní a výkonná bruska, která ušetří spoustu práce, broušení těžko dostupných míst a také rohů je nutné provést ruční bruskou. Takto vybroušená podlaha jistě změní odstín, který bychom možná ani nečekali, ale bude jistě pro majitele velkou výzvou, neboť dřevo se pak dá také natřít nejen lakem, ale i ochrannou lazurou, která se může přizpůsobit našemu interiéru.

Další etapa renovace

V případě, že máme takto podlahu nachystanou na další postup, kterým je například vyjmutí hodně poškozených parketových dílců. Takovou parketu jednoduše vyloupneme a odstraníme. Podklad pod parketami je nutné dobře očistit, vyrovnat a vyhladit. Jinak by nám nová parketa nemusela dobře zapadat do celého systému podlahy. Pokud se parkety nemusejí měnit, ale jsou mezi některými mezery nebo viditelné rýhy na jejich povrchu, je třeba tyto nedostatky zatmelit. K tomu nám slouží speciální tmel, který se nanáší celoplošně nebo jen na postižená místa. Po vytvrdnutí se musí celý povrch podlahy opět zbrousit. Výsledkem je dokonale hladká, rovná podlaha, kterou je třeba dobře vyluxovat. Prach z broušení je velmi jemný a usadí se skoro všude, v další fázi by nám mohl celou práci znehodnotit.

Povrchová úprava parket

Poslední fází renovace je její povrchová úprava, která zahrnuje lakování, voskování, olejování a jiné impregnace. Impregnace dodává sílu parket, zlepšuje její přilnavost k povrchové úpravě. Olejování proniká hluboko do dřevěných parket a na jejich povrchu netvoří film. To zvyšuje trvanlivost parket, schopnost odolat zátěži a jeho barva se stává sytější. Parketový vosk je poměrně hustá směs, ve vzhledu připomínající kandovaný med. Nástroj má organický původ, je vyroben z přírodního vosku nebo parafínu. Ekologické vlastnosti z něj činí ideálního kandidáta na podlahy v ložnicích a dětských pokojích. Produkt proniká hluboko do dřevních vláken a dodává jim sílu a vodoodpudivost. Odolnost proti opotřebení vosku je rozpoznána jako měřítko mezi všemi existujícími povlaky a člověk nemůže pomoci, ale radovat se, že není nutné cyklovat parkety před každou aktualizací. Vosk účinně chrání podlahu před drobnými škrábanci a při uvolnění do spár mezi lamelami zabraňuje vzniku vrzání. lakování je nejpoužívanější povrchovou úpravou a je třeba jej provést až ve třech