Jak vystěhovat nájemníka

Patříte k těm, jejichž část příjmů tvoří peníze z pronájmu bytu? Na první pohled snadný zisk, po bližším prozkoumání něco, co s sebou může přinést spoustu potíží. A proč? Protože téměř každý pronajímatel někdy zažil situaci, kdy se osobně setkal s neplatičem. Ale jak vystěhovat nájemníka, když mu nemůžete zavřít dveře před nosem jen tak?

Co dělat, když máme v bytě neplatiče?

Stát se nešťastným pronajímatelem není nic složitého. Bohužel ne každý nájemce je solidní, a proto je dost možné, že na nějakého z neplatičů za svůj život určitě narazíte. Ačkoliv můžete učinit nějaká opatření k tomu, abyste se s neplatiči nesetkali, ne vždy je možné se ubránit stoprocentně. Pokud jste právě v situaci, kdy narazíte na nějakého neplatiče či opozdilce v placení, je třeba tento problém začít řešit. Ne vždy je třeba jít do extrému v podobě vystěhování, někdy mohou být potíže pouze krátkodobé.

Víte, co za neplacením stojí?

Byli jste se svým nájemcem spokojení a potíže s ním začaly až nedávno? Platí opožděně, nebo pár měsíců neplatí vůbec? Ze všeho nejdříve je vhodné nájemníka upozornit, případně se jej zeptat, v čem tkví problém. V případě, že žije od výplaty k výplatě, je dost možné, že se opozdil z důvodu nějakého mimořádného výdaje. Nebo má jiný problém? Tak jako tak, u těchto neplatičů většinou stačí upomínka a upozornění na možné následky neplacení.

Pokud vám nepřijde platba za nájem včas, napište nájemci email, případně dopis, v němž bude žádost o zaplacení nájmu. Do zprávy klidně přidejte informace o tom, co bude následovat v případě nezaplacení. Většina nájemníků se zalekne možnosti, že budou muset platit za smluvní pokutu a další výlohy spojené s těmito problémy. Tito nájemci si poté dávají velký pozor na to, aby svoji chybu neopakovali.

Neplacení nájmu jako denní chleba

Je jiná věc, když nájemce nemá příjem – například v důsledku toho, že přijde o práci; pokud ale nájemce neplatí již pravidelně, je dost možné, že patří k těm, kteří neplatí nájem nikdy, nechají se vystěhovat a jdou o byt dál. Za hrubé porušení nájemní smlouvy však lze považovat nezaplacení nájmu za tři měsíce. Poté můžete dát nájemníkovi okamžitou výpověď, o nájemné však přijdete. Předcházet neplatičům jde například tak, že si je „proklepnete“ ve veřejných registrech. Pokud má na sobě člověk několik exekucí, je velká pravděpodobnosti, že bude mít problém s placením nájmu.

Vymáhání nájemného aneb má to smysl?

Pokud vám nájemník neplatí, určitě řešíte, co můžete dělat. Pokud nájemník nezaplatí měsíc, tuto částku vám většinou pokryje kauce. Jestliže ale neplatí déle, nastává problém. Dlužníka jistě upozorněte na skutečnost, že musí zaplatit. Případně využijte možnosti předžalobní výzvy. V těchto případech je ale lepší radit se s právníkem. Soudní vymáhání nájmu se však může protáhnout i na měsíce až roky. Dobrou pojistkou může být kvalitní nájemní smlouva, ze které nebude moct neplatič vyklouznout.

Jak vystěhovat nájemníka?

V případě, že je neplatičem člověk v těžké životní situaci, nejspíš jej nechcete „vyhodit na ulici“. V takovém případě můžete nabídnout alternativu v podobě instituce, která může nájemníkovi pomoct. V případě, že dáte nájemníkovi výpověď, je výpovědní lhůta dlouhá 3 měsíce. V případě okamžité výpovědi je tato doba jeden měsíc. Nikdy nemůžete přijít do bytu, vyměnit zámky a nájemce do bytu nepustit. Pokud neplatič přestane komunikovat, zkuste to přes partnerku či rodinu.