Jak vystěhovat neplatiče

Téměř každý pronajímatel se již za svůj život setkal s neplatičem. Ačkoliv tomuto problému nikdy nelze předejít úplně, vždy můžete dělat alespoň několik kroků k tomu, abyste se neplatičům, kteří berou stěhování z bytu do bytu, vlivem výpovědi z bytu, jako sport, vyhnout. A také přidáme pár rad, jak vystěhovat neplatiče pro ty, kteří již byli napáleni.

Ptejte se. A jak vystěhovat neplatiče nebudete muset řešit

Nemusíte být policistou, abyste si byli schopni ověřit alespoň pár drobností, které vám pomohou v rozhodování, zda tu či onu osobu vpustíte do svého bytu v podobě potencionálního nájemníka. Zkuste to dělat jako makléři nebo jako velmi milá osoba. Potencionálním nájemníkům povyprávějte něco o sobě, dost to pomůže ve zjišťování toho, jak jsou na tom oni samotní.

Můžete se jich zeptat, kde bydleli dříve a proč se vlastně ucházejí o místo v novém bytě. Je rozdíl, když se nájemník stěhuje za novou prací, nebo když jej z práce vyhodili. Který z nich asi bude platit spolehlivěji? Mimo jiné se můžete nenápadně zeptat, jaké povolání nájemník má. To vám dá hrubý odhad toho, v jaké finanční kategorii se nájemník pohybuje. Protože je na vás, kolik osob může ve vašem bytě bydlet, můžete se nájemníka zeptat i na tento fakt. Nemluvě o tom, že nájemce musíte uvést i s dalšími obyvateli do smlouvy.

Jak vystěhovat neplatiče?

Vystěhování člověka, který pravidelně neplatí nájem, se může zdát nemožné. A on je to opravdu nelehký úkol. Naštěstí pro vás, není to zcela nemožné. Poté, co nájemce nezaplatí alespoň tři nájmy, můžete nájemníka na tento fakt upozornit s tím, že se mu začíná počítat lhůta, během které nájemník má za úkol platbu uhradit. Pokud se tak nestane, můžete si zavolat na pomoc právníka a soud. Poté, co se soud rozhodne konat, má nájemník obdržet příkaz k úhradě a k vystěhování. Dluhy je nájemník povinen doplatit i v případě, že měl smlouvu na dobu určitou a v bytě již nebydlí.

Pokud chcete vystěhovat neplatiče v případě, že má smlouvu na dobu neurčitou, můžete za důvod výpovědi uvést fakt, že byt potřebujete k vlastnímu užívání. Od této doby má nájemník tři měsíce na to, aby se odstěhoval. V případě hrubého porušení (například při nezaplacení nájmu za několik měsíců) můžete dát nájemci výpověď okamžitou, zde má pak nájemník jeden měsíc na to, aby se vystěhoval. Ve výpovědi však nezapomeňte na uvedení důvodu této okamžité výpovědi z nájmu. Vždy se raději poraďte s právníkem.