Nárok na volno při stěhování

Plánujete stěhování? Ano? V tom případě není od věci zeptat se vás, zda víte o tom, že u svého zaměstnavatele máte nárok na volno při stěhování. Pokud se chystáte na stěhování do nového bytu či domu, měli byste vědět, za jakých okolností můžete o volno zažádat.

Každé stěhování zabere spoustu času. Nikdy jej nelze zrealizovat ze dne na den. S tím souvisí to, že je potřeba všechen majetek připravit, sbalit, převézt a znovu vybalit. Nemluvě o nějakém zabydlení se. Aktuální zákoník práce hovoří o tom, že i vy jakožto zaměstnanec máte nárok zažádat u svého zaměstnavatele o náhradní volno. Díky němu bude vaše stěhování probíhat hladce a bez potíží.

Nárok na volno při stěhování

V případě, že se chystáte ke stěhování, máte ze zákona nárok na náhradní volno v délce dvou dní – a to na nezbytně dlouhou dobu. O toto volno může každý zaměstnanec poprosit svého zaměstnavatele. Avšak zákoník práce rozlišuje dva nároky na stěhování.

V případě, že vám byla povinnost změnit místo svého trvalého pobytu zaměstnavatelem, měl by vám zaměstnavatel tyto dny ze zákona povinně a řádně proplatit. V případě, že jste se rozhodli přestěhovat se sami, máte nárok na dva dny volna, ale zaměstnavatel nemá povinnost vám tyto dny proplatit.

je další nárok na volno?

Další nárok na volno v práci máte v případě pohřbu a svatby. U pohřbu se dny liší podle toho, zda jej zařizujete, nebo ne. Dále pak podle toho, v jakém příbuzenském vztahu s nimi jste. To samé platí u svatby. Další nárok na volno máte v případě návštěvy lékaře, při doprovodu dítěte k lékaři, při hledání nové práce, ale i při porodu či problémech s dopravou.